Akıllı Evler Nesnelerin Interneti Evleri Geleceğe Taşıyor

Newtech|May 2018, Vol 172

Akıllı Evler Nesnelerin Interneti Evleri Geleceğe Taşıyor

Evinizin otomasyonu için Nesnelerin Interneti’ni denemeye hazır mısınız? Evde akıllı cihazları kullanabileceğiniz her noktayı sunmaya çalıştık.

Yaşamınıza dahil olan tüm cihazlar internete bağlanırsa ne olur? Sadece bilgisayarlar ve akıllı telefonlar değil, her şey: saatler, hoparlörler, ışıklar, kapı zilleri, kameralar, pencereler, pencere panjurları, su ısıtıcıları, cihazlar, mutfak eşyaları, diğerlerini de siz sıralayın. Peki ya bu cihazlar iletişim kurabilir, size bilgi gönderebilir ve komutlarınızı alabilirse? Bilim kurgu değil; bu, Nesnelerin Interneti (IoT), ve ev otomasyonunun ve akıllı evlerin önemli bir bileşeni.

Ev otomasyonu, tam olarak şuna benziyor: bir düğmenin (veya sesli bir komutla) basit bir şekilde basılmasıyla​​​​​​ evdeki öğeleri (pencere gölgeliklerinden evcil hayvan besleyicilerine kadar) kontrol etme yeteneğini otomatik hale getiriyor. İstediğinizde açıp istediğinizde kapatabileceğiniz bir lamba takmak gibi, bazı aktiviteler basit ve nispeten ucuzlar. Diğerleri, gelişmiş gözetleme kameraları gibi, daha ciddi bir zaman ve para yatırımı gerektirebiliyor.

Pek çok akıllı ev ürün kategorisi var, böylece evinizdeki ışık ve sıcaklıktan kilitlere ve güvenliğe kadar her şeyi kontrol edebilirsiniz. İşte evin her odası için düşünebileceğiniz ürün kategorileri.

​​Kontrol merkezleri

Akıllı hoparlörler Evlerimiz daha akıllı hale geldikçe, Alexa, Google Assistant ve Siri, güvenilir dijital yardımcılarımız haline geliyorlar, cihazlarımızda yaşıyorlar ve alarmları ayarlamak, müzik çalmak ve zorlu ödevlerini çocuklara öğretmek için komutlarımızı bekliyorlar. Bir sesli yardım platformu düşünüyorsanız, birini seçmelisiniz. En iyi seçenekler birlikte iyi çalışmazlar. Birden fazla odayı donatmak istiyorsanız da, tek bir asistana bağlı kalmalısınız.

Sesli asistanlar iki farklı yerde ortaya çıktı, ama şimdi büyük ölçüde birleştiler. Amazon Echo’daki Alexa, ses kontrollü bir hoparlör fikrini tanıttı ve o zamandan beri Amazon Fire TV cihazlarına ve bazı üçüncü taraf hoparlörlere eklendi. Bir hoparlör olarak başladığından, çoğu insan başlangıçta çoğunlukla bunu müzik dinlemenin bir yolu olarak düşündü. Amazon, Alexa’yı üçüncü taraflara açtıktan sonra, akıllı ev sağlayıcılar, ışıklarınızı ve termostatınızı sesle kontrol etmek gibi şeyleri yapabilmeniz için onu kullandılar.

Google Assistant ve Apple’ın Siri’si, Android telefonlarda ve iPhone’larda sesle arama özellikleri olarak işe başladılar. Her iki sistem evde, ofiste veya arabanızda olsun, telefon görüşmeleri yapmanıza, arama yapmanıza, müzik çalmanıza ve telefonunuzdaki metin mesajlarını yanıtlamanıza izin veriyordu. Google, televizyon ve akıllı hoparlörlerle eve yayılma açısından Apple’dan daha iyi bir iş çıkardı.

Alexa, Google Assistant ve Siri günümüzde hemen hemen her akıllı ev cihazını kontrol edebiliyorlar. Hem Alexa hem de Google uygulamalarında, “Evden ayrılıyorum” gibi çok adımlı rutinleri kontrol etmek ve kurmak için birden fazla cihaza sahip odalar oluşturabilirsiniz.

Akıllı ev otomasyonu merkezleri

Akıllı ev cihazlarının en önemli noktası, basit görevleri daha da basitleştirmektir. Fakat, hangi uygulamanın ışıkları kıstığını hangisinin elektrikli tencereyi açtığını hatırlayamazken bazı şeyleri de unutmak kolay olabilir. Neyse ki, bu sorun için bir çözüm var, ama ek bir donanım gerekiyor: kontrol merkezi.Akıllı ev otomasyonu merkezleri, bağlı cihazlarınızı birleştirmek ve onları sadece basit bir uygulamadan kontrol etmek için kullanılan bir çözümdür. Fakat tüm merkezler eşit olarak yaratılmamışlardır; farklı merkezler farklı bağlantı protokollerini desteklerler, dolayısıyla kullandığınız cihazları destekleyen bir merkez bulmak önemlidir. Bluetooth LE, Lutron ClearConnect, Wi-Fi, Z-Wave ve ZigBee, tümü bağlanmanın en popüler yollarından bazılarıdır, bu yüzden mümkün olduğunca bu standartların çoğunu destekleyen bir merkez aramalısınız. Bağlanabilen cihazlarınızı konfigüre etmek ve tetiklemek için daha fazla yol bulunduğundan, IFTTT (If This Then That) desteği de yararlıdır.

Dikkate alınması gereken bir diğer önemli şey: iyi bir uygulama. Bağlı tüm cihazlarınızı tek bir yerden kontrol edecekseniz, gerçekten kullanmak istediğiniz uygulamayı bulduğunuzdan emin olmalısınız. Bu nedenle, evinizde bir dizi bağlı cihazınız varsa, hangi cihazlara sahip olursanız olun, sizin için uygun olan bir merkez bulmalısınız.

Güvenlik kameraları

Akıllı bir evin en büyük faydalarından biri, aslında orada olmadığınızda neler olduğunu bilmektir. İster çocuklarınızı, evcil hayvanlarınızı isterseniz de mücevher koleksiyonunuzu kontrol ediyor olun, ev güvenlik kamerası, uzaktan göz atmak için harika bir araçtır.

Özellikler cihazdan cihaza değişse de, güvenlik kameraları canlı veya kaydedilmiş videolarla evinizde olup biteni izlemenize olanak tanır. Ancak tüm kameralar eşit şekilde üretilmemiştir. Bazılarının alarmları vardır veya aktiviteleri tespit ettiğinde size bildirimler gönderebilir, bazıları iki yönlü ses sunar, bazıları bebeğinizi izlemenizi amaçlar. Cihaz desteği de önemlidir. Favori kameralar, ister telefonunuzdaki bir uygulama isterse bir web tarayıcısı olsun, her yerden kontrol etmenizi sağlar. Ek özellikler kameradan kameraya değişir.

Videolu kapı zilleri

2015 FBI Suç İstatistikleri raporuna göre, o yıl yaklaşık 1,5 milyon hırsızlık olmuş, bunların yüzde 70’inden fazlası da evlerde olmuş. Şaşırtıcı bir şekilde, bu suçların çoğu gündüz saatlerinde gerçekleşmiş, bir kapıdan veya pencereden eve girilmiş. Mülk hırsızlığı, haneye tecavüz, veranda korsanları ve hatta istenmeyen kişilere karşı korunmanın bir kolay yolu da kapınızı açmadan önce kapıda kimin olduğunu belirlemektir. Evsahipleri için ilk savunma hattı olan videolu kapı zilidir, sadece dışarıda kim olduğunu görmenize ve konuşmanıza izin vermez, aynı zamanda siz uzaktayken veya cevaplayamazken kapınıza yaklaşan ziyaretçilerin görüntülerini de kaydeder.

articleRead

You can read upto 3 premium stories before you subscribe to Magzter GOLD

Log-in, if you are already a subscriber

GoldLogo

Get unlimited access to thousands of curated premium stories and 5,000+ magazines

READ THE ENTIRE ISSUE

May 2018, Vol 172